Home Теми для обговорення Збереження лісів Масивна корупція підриває план охорони лісів
  • Єврошкола "Розвиток громад.Досвід Литви"

ВГО "Розвиток та довкілля"

 
Масивна корупція підриває план охорони лісів

 

План ООН щодо охорони лісів ще навіть не розпочато виконувати, але вже ми бачимо масові приклади шахрайства, хабарництва та спекулятивні домовленості по всьому світу

 

 

 

 

 

Тропічні ліси Ліберії в даний час отримали статус прибуткової легальної промисловості. Фото: Гленна Гордон / AFP / Getty Images

 

 

Тропічні ліси є власністю великих компаній, які є близькими до найбільш корумпованих урядів у світі, що ставляться до людей як до бруду, обіцяючи їм «розвиток» в обмін на скорочення лісових насаджень. Зараз до них приєдналося нове покоління підприємців, починаючи від недобросовісних людей, “чорних” юристів і навіть екологічних груп, які пропонують багатство людям за рахунок винищення лісів.
Приманкою є потенційні мільярди доларів, які можна заробити на купівлі та продажу вуглецевих прав на ліси. Якщо у вас є права і ви можете довести, що "ваш" ліс знаходиться в небезпеці, можна - після того як ви пройдете через кваліфікаційні комісії — здійснити продаж вуглецю для компаній, які не можуть компенсувати свої викиди.
До цих пір відбувалося зароджувався так вуглецевий капіталізм, який приносив доходів у кілька мільярдів доларів на рік для компаній і приватних осіб, але якщо ООН виступить з глобальним планом зі зміни клімату в Канкуні, Мексика, в наступному місяці розпочнеться нова ера — заплановано виділення 35 млрд. дол. щороку для захисту лісів від країни до країни.
Великою зеленою надією є програма ООН Redd (Скорочена форма викидів збезлісення і деградації), яка є чудовою в теорії, але насправді правовим кошмаром на практиці. Redd ще навіть не ропочалася, але вже ми бачимо масові фальсифікації, підкуп, приховані угоди і корупцію від Азії до Африки у всіх точках між ними. Країни, що розвиваються, жадають нових фондів лісового господарства; багаті країни хочуть розвивати підприємництво, тому що це дозволить їм забруднювати, як і раніше, як вихід бачимо спосіб збереження та захисту лісів; політики бачать вплив. Перемога, перемога, перемога?
Можливо, але тим не менше правових проблем дуже багато. Хвилина роботи австралійської компанії, яка працює від того, що з'являється в торговому центрі в передмісті дорівнює вуглецевим правам всієї Демократичної Республіки Конго; трьохособна кенійської компанії вважає, він може заробити 10 млн. дол. на рік, володіючи правами на ділянку камерунського лісу; сім'я прем'єр-міністра Папуа-Новій Гвінеї була звинувачена у тиску на віддалені сільські поселення переписати право власності у них на землі, один із провідних переговорників з питань зміни клімату делегації Індонезії і розробником програми Redd, була названий корупціонером і є підозрюваним антикорупційного агентства країни. Список можна продовжити.
Кожен погоджується з Інтерполом, що потенціал для злочинності в рамках Redd величезний, починаючи з власності людини, який заробляє гроші, як вони розподіляються, як контролюються ліси і гроші, а також як оцінюють вуглецеві права.
Тим часом великі компанії залишаються впевними, що вони можуть продовжувати вирубувати ліси як і раніше.
Протягом останніх тижнів попередження надходять значні і дуже швидко:
Президент Ліберії Еллен Джонсон Серліф розпочав процес екстрадиції одного британського бізнесмена, який за його твердженням проводив тіньові переговори з групою корумпованих ліберійських чиновників з метою придбати одну п'яту частину тропічних лісів Ліберії; Грінпіс заявив, що Папуа-Нова Гвінея не готові до реалізації Redd і Global Witness, оскільки попереджає, що вся схема буде підірвана корупцією.
Існує поширена думка серед групи розробників, а саме лісове господарство краще залишити для екологічних груп, а тому не потрібно проводити будь-які заходи для людей, що “воюють” з бідністю. Небезпека тут полягає в тому, що погано продумана Redd угода розроблена провідними країнами в Канкуні, веде не до процвітання і захисту ресурсів, але   ще більше посилює злидні і корумпованість. Її вплив на перспективи розвитку тоді буде величезним і трагічним.